10.9 C
vineri, 10 mai 2024
AcasăSpecialUna caldă, alta rece la Europenele de box feminin

Una caldă, alta rece la Europenele de box feminin

Trei victorii şi o înfrângere pentru România la Campionatele Europene de box feminine de la Bucureşti. O sportivă a fost învinsă.

Lăcrămioara Perijoc a învins-o la puncte pe sportiva Reyhan Cahir din Turcia, la categoria 57 kg, în primul tur  şi se va bate în optima cu Alessia Mesiano, mâine. În limitele categoriei 60 kg, Ioana Mera, campioană europeană de junioare, s-a calificat în sferturile de finală, după ce a întrecut-o la puncte pe moldoveanca Lilia Venglovscaia, următoarea adversară fiind irlandeza Katie Taylor, campioana olimpică en titre, miercuri. Cristiana Stancu (69 kg) s-a calificat și ea în sferturile de finală, după ce a trecut de germanca Nadine Apetz, la puncte (2-1, decizie split). În sferturi, Cristiana Stancu o va înfrunta pe franțuzoaica Erika Guerrier, azi, scrie Mediafax.

Claudia Nechita (54 kg) a fost învinsă, ieri, în primul tur, de englezoaica Lisa Whitesile, la puncte .

Steluța Duță (cat. 48 kg), dublă campioană europeană, în 2006 și 2007, și vicecampioană mondială, va boxa ,azi, direct în optimile de finală, cu belarusa Volga Lușcik. Melinda Pantiș (51 kg) va urca în ring tot în optima,mâine, contra franțuzoaicei Wassila Lkhadiri. Simona Sitar (64 kg) o va avea ca adversară în optimi pe daneza Camilla Jensen Skov, astăzi. La categoria 75 kg, Ana Pătrașcu va boxa direct în sferturi, tot azi, cu azera Leila Javadova. Florina Marinela Radu (75 kg) o va înfrunta în sferturile de finală ale categoriei pe olandeza Maxine Yvonne Koelemeij, mâine. La categoria +81 kg, Luminița Turcin (+81 kg), campioană europeană în 2009, va urca în ring azi, contra Anastasiei Cernokolenko (Ucraina).

Putin a vrut să guste din Europa, de ziua ei, dar a rămas doar cu oastea, a Ungariei, într-o măsea

Ilustrație: Marian Avramescu Cu ocazia Zilei Europei / Ziua Victoriei, președintele Federației Ruse, Vladimir Vladimirovici Putin, a vrut să guste din Bătrânul Continent și...