13.7 C
duminică, 19 mai 2024
AcasăSpecialVICTORIE pentru Simona Halep, la Cincinnati. Românca s-a CALIFICAT în sferturile de...

VICTORIE pentru Simona Halep, la Cincinnati. Românca s-a CALIFICAT în sferturile de finală

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, vineri, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, pe sportiva germană Andrea Petkovic, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15. Astfel, sportiva româncă s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati, relatează Mediafax.

Partida a durat două ore şi 40 de minute.

În faza următoare, Halep va juca, sâmbătă, nu înainte de ora 03.30, cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 34 WTA, care, în optimi, a beneficiat de abandonul sportivei Victoria Azarenka din Belarus, locul 21 WTA, la scoul de 1-6, 3-0.

Jucătoarea din Constanţa conduce cu 4-0 întâlnirile directe cu Pavliucenkova, dar ultima lor partidă a avut loc la finalul sezonului 2013.

Pentru accederea în sferturi, Halep va primi un premiu de 57.380 de dolari şi 190 de puncte WTA.

Simona Halep şi-a egalat performanţa de anul trecut la Western&Southern Open, califcarea în sferturile de finală. În cazul în care va ajunge în finală la Cincinnati, la actuala ediţie, Halep va reveni pe locul 2 WTA