Timpul Liber
 
Cum a trecut o româncă prin cutremurul de 7 grade din Noua Zeelandă
4 Septembrie 2010
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT
1525 VIZUALIZARI | COMENTARII  1
Că după război. Aşa arată Christchurch, al doilea oraş că mărime din Noua Zeelandă. Numai că pe cei 340.000 de locuitori nu i-a atacat nimeni. S-au trezit însă în puterea nopţii că li se zguduie casele, cu tot ce era în ele, informează Ştirile Pro TV.

Forţă cutremurului a fost atât de mare, încât localnicilor li s-a părut fără sfârşit. Asta şi pentru că prima mişcare telurica a fost urmată de zeci de replici, multe dintre ele mai puternice decât un cutremur propriu-zis.

Majoritatea răniţilor au fost loviţi de cărămizile smulse din pereţi de forţă cutremurului sau de cioburile geamurilor făcute ţăndări.

Peste 100 de clădiri au fost distruse, drumuri întregi au crăpat sub forţă undei de şoc, iar în unele locuri imobile întregi au fost mutate din loc cu câteva zeci de metri mai încolo.

Din această cauza, cartiere întregi din Christchurch sunt inaccesibile, iar autorităţile se pregătesc să evacueze o parte dintre locuitori, mai ales după ce seismologii au anunţat că se aşteaptă la câteva zeci, dacă nu sute de replici, în următoarele zile.
VOTEAZA ARTICOLUL
3/5
3 voturi
PRIMELE      |   CELE MAI RECENTE   
1. Inginer, pensionar 10:57 | 5 Septembrie
Alexandru
Probabil ca amplasamentul actual al orasului va trebui parasit. E un lucru greu de acceptat, din punct de vedere financiar, insa foarte important pentru siguranta locuitorilor. Faliile care s-au produs se vor accentua cu timpul si nimeni nu va putea opri fenomenul: este vorba de distantarea a doua placi tectonice.Ceva asemanator s-a produs, in urma cu cativa ani, intre peninsula Arabica si Africa.
Nume: * 
E-mail:
Titlu: * 
Comentariu: * 
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!
Comentariile dumneavoastră necesită aprobarea unui moderator.
Mesajele ce conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
 
Kiev este un important centru industrial, stiintific, educational si cultural al Europei de Est, cu peste trei milioane de locuitori. Cu toate acestea, piata imobiliara ... Citeste articolul
Alte stiri
cititiinarte
TopRL
Actrita Grace Kelly, care a devenit Printesa Grace de Monaco atunci când s-a casatorit cu printul Rainier în 1956, este pe primul loc in topul celor mai frumoase printese din istorie, potrivit unui sondaj realizat de site-ul BeautifulPeople.com. Prinţesa Rania a Iordaniei a ieşit pe locul al doilea in sondajul online, urmată de Kate Middleton care a intrat de curând în familia regală britanică după ce...
 
 
 
 
 
IN PAGINILE Romania Libera
 
Medien Holding Casamea Hiparion Publishers Tipografia UnitedPrint RUN DATA SOLUTIONS RUN DATA SOLUTIONS Casamea Modista ExpoCasamea
RUN DATA SOLUTIONS SATI