Iohannis a pierdut peste 12.000 de "like”-uri, în nici 24 de ore de la declarațiile despre Antene. Cum îl ajută Mircea Badea

de Roxana Petre , 18 februarie 2016 - stire actualizata la ora 09:54, 18 februarie 2016

UPDATE 20.10: Numărul de like-uri al paginii de Facebook a şefului statului continuă să scadă. În cursul serii de joi, Klaus Iohannis avea 1.709.648 de like-uri, cu aproape 25.000 de mii mai puţin decât la orele prânzului.

UPDATE 14.45: Realizatorul Mircea Badea își îndeamnă, joi, fanii, să dea like paginii președintelui Klaus Iohannis, după ce peste 10.000 de persoane au dat unfollow paginii oficiale a președintelui, ca urmare a declarațiilor făcute, miercuri, cu privire la evacuarea Antenelor.

 

UPDATE 14.10: Peste 12.000 de persoane au dat unfollow paginii de Facebook lui Klaus Iohannis, la nici 24 de ore de la declarațiile făcute, miercuri, cu privire la evacuarea sediilor Antenelor.

--------------

Președintele Klaus Iohannis a fost criticat, dur, pe pagina sa de Facebook, după ce, miercuri, a afirmat  că abordarea ANAF în cazul televiziunilor Antena Group este "heirupsită" și "nepotrivită". Astfel, un număr mare de persoane a decis să dea unfollow paginii de Facebook a președintelui, în timp ce alte persoane i-au lăsat comentarii dure.

Dacă miercuri seara pagina oficială a președintelui avea 1.732.646 de aprecieri, joi dimineața a ajuns la 1.727.697. Astfel, în nici 24 de ore, președintele a pierdut deja aproape 5.000 de aprecieri.

Totodată, la adresa președintelui Iohannis au fost aduse critici dure, printre care și de la românii din diaspora.

Citește și: UPDATE: Cioloș, în Parlament: Suspendarea licenței de emisie a unui post de televiziune ține doar de CNA

„Am stat la coadă la Londra 8 ore ca să vă votez. După declaraţia dvs. de astăzi despre Antena 3, aş mai sta la coadă 8 ore ca să NU vă mai votez”, a scris un utilizator Facebook.

„Eu și mulți ca mine sunt unul ce a votat ptr Klaus Iohannis președinte însă după declarația de azi privind televiziunile ce au aruncat cu noroi în dv mă simt un fraier..Păi cum vine asta domnule Iohannis..Respectarea legii a ajuns să devină un abuz?”, a scris un alt internaut.

Miercuri, Klaus Iohannis a declarat despre acțiunea ANAF la sediul Antenelor că s-a ajuns „într-o situație neplăcută și inutilă”.

„În primul rând, cred că libertatea de exprimare în media nu poate fi suprimată pentru banale motive administrative. În al doilea rând, această abordare heirupistă a ANAF mi se pare cel puţin nepotrivită, dacă nu discutabilă", a mai spus șeful statului.

Citește și: Scandal în Senat: Cristiana Anghel, dată afară din plen

 

Imobilele în care îşi desfăşoară activitatea posturile de televiziune Antena 1 şi Antena 3 trebuie evacuate în termen de cinci zile, în urma notificării primite, luni, de la Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Bucureşti, care pune în executare sentinţa penală din 2013, rămasă definitivă. 

În august 2014 Curtea de Apel Bucureşti i-a condamnat definitiv, în dosarul privatizării Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), pe Dan Voiculescu la 10 ani de închisoare, pe Gheorghe Mencinicopschi, fost director ICA, la opt ani, pe Sorin Pantiş, fost ministru, la şapte ani de închisoare, şi pe Corneliu Popa, fost director al Agenţiei Domeniilor Statului, la opt ani de închisoare.

 

 

 

Comentarii

  • Negru Vasilica

    07 martie 2016 10:53

    Usor de castigat! Esti dornic sa castigi mai multi bani? Iti doresti chiar independenta financiara? Alatura-te acum echipei noastre si invata pas cu pas procedura simpla prin care poti ajunge la castiguri chiar si din prima luna, fara sa fie nevoie sa recrutezi oameni in retele, fara multe batai de cap! Trebuie doar sa ma contactezi cat mai repede la adresa mea de emailvasilica.negruyahoo.com

    raspunde comentariului
  • aaa

    19 februarie 2016 8:00

    Oh, am descoperit un termen nou ''UNFOLLOW''. Nu suntetem in stare sa articulam 2 cuvinte in romaneste, in schimb ne ''imbogatim'' precarul vocabular cu englezisme.

    raspunde comentariului
  • UBAFCA

    19 februarie 2016 7:41

    Faceti-va treba pana la capat si spuneti, CINE SUNT SECUREI care activeaza pe FACEBOOK, dar mai cu seama CU CAT SUNT PLATITI, bani de unde sunt???

    raspunde comentariului
  • aaa

    19 februarie 2016 7:27

    C A C A M A S pe like-urile voastre. Stii ce ar face I D I O T I I care stau pe feiskook toata ziua daca s-ar inchide acest site inutil? Ar umbla pe strada cu pozele lor in mana si ar intreba lumea daca le place.

    raspunde comentariului
  • AllÔ

    18 februarie 2016 21:28
  • Adrian

    18 februarie 2016 20:10

    Castiguri din prima luna! 100-285 de euro lunar! Cautam urgent colaboratori care vor sa castige 100 de euro lunar part-time sau 285 euro lunar full-time, acum, din prima luna! Oferta este pentru toate localitatile tarii. Lucrati in timpul liber sau full-time, la alegere. Activitatea este foarte usoara. Cerem si oferim seriozitate maxima! Pentru mai multe informatii, solicitati acum detalii unuia dintre membrii echipei noastre, la una dintre adresele noastre de email adrians.proiectgmail.com

    raspunde comentariului
  • Daca,

    18 februarie 2016 18:22

    oamenii FSN-ului au fost inlaturati "provizoriu" si cu mare greutate, Constantinescu si Johannis s-au auto-faultat singuri! Chiar, sa concurezi de unul singur si sa iesi pe locul 2! Ar mai fi o varianta, sa nu il fi inregistrat securistul varan, in cine stie ce ipostaza la sediul Grivco....

    raspunde comentariului
  • UBAFCA

    18 februarie 2016 18:15

    Domnul Klaus Iohanis A FOST LA INALTIME condamnad MODUL STALINIST de operare a ANAF-ului, institutie ce a fost PUTERNIC POLITIZATA de pupilul basist Blejnar. ,..., **5 ooo de unfollow**, a se citi SECUREI, cu creierele spalate de mafioti de pe B1Tv, EvZ, nu inseamna nimic

    raspunde comentariului
    • Uselist

      18 februarie 2016 20:48

      Veizi mosule ca au mai trecut niste ani de atunci , suntem in 2016 .

      raspunde comentariului
  • Fernett C.

    18 februarie 2016 17:57

    Like-uri ne-like-uri....tot un ***. Distrage lumea de la esenta problemei cu tot circul lor de 2 bani dar care tine la stupid pipul. Intre timp "artizanii shobolani criminaali din umbra isi vad mai departe de jefuit tara in voie fara sa fie deranjati. CAND O SA VA MAI TREZITI ODATA DIN SOMNUL ASTA DE VECI ????

    raspunde comentariului
  • mia

    18 februarie 2016 17:32

    institutia prezidentiala corupta, asa se explica prezenta lui mihalache langa gadea la balul sasilor

    raspunde comentariului
  • Petra

    18 februarie 2016 16:39

    Miscare foarte proasta pentru presedinte. Pierde electoratlul ...cu antenele nu ajunge el departe

    raspunde comentariului
  • ariana

    18 februarie 2016 15:47

    IOHANIS a indemnat la calm si decenta.eu asa interpretez... daca prin absurd pro tv ar ramine fara bani si ar veni anaf sa-l inchida cu" hei rupul" iohanis ar fi reactionat la fel 100 ..asa ca ...calm..stie baiatu ce face ...antena oricum v-a disparea stati linistiti 'latrinele" alea si-au dat singure foc la valiza ...ar mai trebui citeva posturi inchise

    raspunde comentariului
  • fata morgana

    18 februarie 2016 15:43

    Iohanis si-a ales tabara, lucru dealtfel intuit de foarte multa vreme, iar surprize avem doar noi. Voiculesc si USL NU AU.

    raspunde comentariului
  • mare parlit

    18 februarie 2016 15:09

    Iohannis a indemnat la nerespectarea legii.

    raspunde comentariului
  • Goi

    18 februarie 2016 14:45

    Nu sunt be Facebook, asadar ii dau aici un dislike presedintelui, caruia la vremea respectiva i-am dat un vot. Din nefericire nu pot sa-mi iau votul inapoi. Din fericire mi-a ramas dreptul de a nu-l mai vota.

    raspunde comentariului
  • ! ? !

    18 februarie 2016 14:24

    Iar ați blocat ratingul articolului, ca notele bune pentru articol să nu se mai adauge la scorul deja obținut, în defavoarea imaginii marionetei politice de import Klaus ? Manipulați, mamipulați, că până la urmă se alege ceva... de voi... FALIMENTUL !

    raspunde comentariului
  • Stan Patitul

    18 februarie 2016 14:21

    Ma tem ca ma vor injura ambele tabere adica, va marturisesc ca am votat cu her Iohannis, desi nu am fost, nu sunt un fan infocat al sau. In schimb, desi nu sunt popey-ist, cred ca ce fac antenele - posturi pe care nu le urmaresc aproape de loc - e foarte toxic, chiar daunator ideii de presa, de democratie.Imperiul Makulist contraataca, tot mai agresiv, si chiar daca dl. presedinte nu exceleaza la capitolul comunicare, nu a excelat nici inainte, si nu m-as grabi sa-l atac asa virulent, Tudor Chirila sau poetul preferat al lui Popeye au avut intotdeauna o deplasare pronuntata inspre rosu, nici macar nu sunt convins ca sunt votanti de dreapta.Mai cred ca multi alti cameleoni infiltrati vor latra, nu e neaparat semnificativ, chiar cred ca presedintelui i-a fost frica sa nu apara in postura de cenzor al unui ,,organ'' de partid, mai ales ca acesta il improasca cu laturi zilnic.Anaf chiar trebuie sa-si faca treaba, corect si echidistant, si sper sa-i vedem in curind si pe cei doi deputati Madalin Paun la ...tzu haus !

    raspunde comentariului
  • KLAUS-GRIVCO, ULTIMA MARE DEZAMAGIRE ...

    18 februarie 2016 13:01

    CAND L-AM AUZIT, IMI VENEA SA STRIG, PRECUM CELEBRUL PERSONAJ ISTORIC "SI TU ... KLAUS" ???!!!???DAR, APOI, MI-AM DAT SEAMA CA ASTA A FOST REALITATEA, AB INITIO, SI CA EU MA AFLASEM, DE FAPT, INTR-O GRAVA EROARE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    raspunde comentariului
  • mircea

    18 februarie 2016 12:56

    dacă s-a trezit vorbind, este un lucru PROST! dacă a vorbit conștient, atunci este ORIBIL! să își ceară scuze și să nu o ia pe urmele lui Iliescu și ai lui !

    raspunde comentariului
  • vasile

    18 februarie 2016 12:35

    Nu l-am crezut pe Basescu atunci cand a spus ca Johannis este omul lui Voiculescu. Acuma m-am convins. Voturile familiei mele 8 persoane nu le mai are data viitoare.

    raspunde comentariului
  • george

    18 februarie 2016 10:35

    Unfollow, domnule presedinte. Sunteti o mare dezamagire.

    raspunde comentariului
  • tvr PCR

    18 februarie 2016 10:13

    Johanis a facu bine ce a facut. Nu poti oprii brutal un post TV chiar daca este sub-mediocru dupa parerea mea.Dar totusi legea audio-vizualului NU ESTE BUNA. Sa spuna Johanis ce diferenta este intre un POSTER sau bener afisat cu mesaje politice si fotografia unor oameni politici si un ecran de sticla cu acelesi mesaje politice si aceeasi oameni politici. NICI-O DIFERENTA doar ca la unu se misca imaginea. Concluzia ca posturile TV, MEDIA care au actionari mai mult de unu doi la suta oameni politici trebuie ori sa fie desfintate prin lege, ori sa se supuna aceleiasi legi ca si BENERELE si AFISELE ELECTORALE. Dar numai prin lege. Cine da legea e alta treaba da Johanis are drept sa o propuna.