13.7 C
duminică, 19 mai 2024
AcasăSpecialNaționala masculină de gimnastică a României, locul 2 la triunghiularul din Elveția

Lotul masculin de gimnastică al României a încheiat pe locul al doilea triunghiularul de gimnastică din Elveția. Andrei Muntean a câștigat competiția la induvidual-compus.

Echipa României, formată din gimnaştii Cristian Băţagă, Andrei Muntean, Marius Berbecar, Andrei Ursache, Daniel Rădeanu şi Laurenţiu Nistor a încheiat concursul din Elveţia cu un total de 338,55 puncte, cu care s-a clasat pe locul 2, conform Mediafax.

Competiţia a fost câştigată de Germania, cu 342,80 puncte, iar Elveţia s-a clasat pe locul 3 (337,95 puncte).

La individual-compus, competiţia a fost câştigată de Andrei Muntean (86.500).

Tot sâmbătă, echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat pe locul doi la aceeaşi competiţie helvetă, cu un total de 219.05 puncte. Larisa Iordache a câştigat concursul individual-compus cu 58.950 puncte.

Concursul de la Obersiggenthal (Elveţia), la care au mai participat țara gazdă și Germania, a fost o etapă importantă de pregătire pentru gimnaştii români înaintea participării la Campionatele Mondiale de la Nanning (China), între 3-12 octombrie.