10.6 C
sâmbătă, 11 mai 2024
AcasăLifestyleAmicale 2015: Steaua a învins-o pe ȚSKA Sofia. Vezi ce au făcut...

Amicale 2015: Steaua a învins-o pe ȚSKA Sofia. Vezi ce au făcut Dinamo, Pandurii sau U Cluj

Echipele din Liga I au disputat o serie de meciuri amicale la începutul acestei săptămâni. Steaua a trecut de ȚSKA Sofia, scor 1-0, în timp ce Dinamo a fost învinsă de Lokomotiv Moscova.

Steaua – ȚSKA 1-0

Singurul gol a fost marcat de Adi Popa, în finalul primei reprize. În ciuda victoriei, elevii lui Gâlcă au evoluat sub așteptări, singurul care s-a remarcat fiind portarul Valentin Cojocaru, cel care are prima șansă să-l înlocuiască pe Arlauskis, o dată ce lituanianul se va transfera. Următorul meci amical al steliştilor are loc vineri, în compania formaţiei Sparta Praga din Cehia. Steaua efectuează un stagiu de pregătire în Antalya, Turcia.

Constantin Gâlcă a început cu următoarea formulă: Cojocaru – Papp, Luchin, Varela, Toşca – Prepeliţă, Breeveld – Ad. Popa, Rusescu, Chipciu – Keşeru. În repriza a doua au mai jucat Tănase, Bourceanu, Râpă, Stanciu, Ţucudean şi Vîlceanu.

Dinamo – Lokomotiv Moscova 0-1

Pavliucenko a înscris golul victoriei, pentru ruși, în minutul 80. Următorul meci amical al dinamoviştilor va avea loc joi, cu formaţia poloneză Legia Varşovia. Dinamoviștii evoluează în cadrul Marbella Cup, în cadrul cantonamentului din Spania.

Echipa folosită de Mihai Teja: Naumovski – Bărboianu, L. Goian (Cordoş '46), Durimel, Sergio Rodrigues (Fai '46) – Boubacar (Cristescu '46), N. Grigore (Elhamed '5) – C. Matei (Gavrilă '65), Rotariu (Alexe '46), Grozav (Henrique '75) – M. Niculae (Bilinski '65).

Pandurii – Cerno More Varna 2-2

Eric de Oliveira a revenit în forță la Pandurii, el marcând golul egalizator ('88). Cornel Predescu a înscris primul gol al românilor, în minutul 33. Pandurii efectuează un stagiu de pregătire în Antalya.

Edi Iordănescu a început meciul în formula: Gliwa – Pleaşcă, Horj, Şandru, Grecu – Buleică, Anton, Piţian, Nicoară – C. Predescu – Matulevicius. Au mai jucat: Stanca, Unguruşan, Momcilovic, Vasiljevic, Nistor, Eric, Shamsin, Brata, Smrekar.

FC Brașov – Luxemburg 2-1

Braşovenii au învins prin golurile marcate de Constantinescu '27 (penalti) şi Leko '85. FC Brașov se află într-un cantonament în Turcia.

Antrenorul Vjekoslav Lokica a folosit următoarea formulă de echipă: Marinescu (Mutu '45) – G. Matei (Străuţ '54), Leko, Artjunin, Novak – Jurici, Moraru – Constantinescu (Dănălache '65), Bencun (C. Ganea '64), Aganovici – L. Ganea (Ţîră '55).

Gaz Metan – Cernomoreț 1-1

Medieşenii au deschis scorul prin Llullaku, în minutul 3, după care ucrainenii au reușit egalarea în minutul 70. Următorul meci al lui Gaz Metan, din cantonamentul din Antalya, va fi cu bulgarii de la Botev Plovdiv.

Dan Matei a început meciul în formula: Pleşca – Zaharia, Abrudan, Velazquez, Szilaghi – Todea, Cristea – Llullaku, C. Petre, Curtean – Roman. Au mai jucat: Greab, Visa, Elton, Avram, Gheorghe, Figliomeni şi Bekoe.

FC Viitorul, două remize într-o zi

Viitorul a disputat două partide, marți, însă într-una dintre ele a folosit doar jucători Under 21. Echipa lui Hagi a remizat cu austriecii de la SV Ried, scor 2-2, goluri Bonilla '22 şi Fl. Tănase '23. Echipa U21 a înregistrat tot o remiză cu echipa de tineret a Young Boys Berna, scor 1-1. Viitorul efectuează un stagiu de pregătire în Antalya.

U Cluj – Wiener Neustadt 2-1

Clujenii au învins prin golurile marcate de Castillion '73 şi Neag '99, în timp ce austriecii au şunctat prin autogolul lui Martins, în minutul 112. Universitatea Cluj a mai ratat și un penalti prin Ciupe, în minutul 79. Meciul a fost disputat după un alt format, două reprize de câte 60 minute. Universitatea se află în Turcia, într-un stagiu de pregătire.

George Ogăraru a folosit următoarea formulă de joc: Panagopoulos – Jovanovici, Skvorc, Gravenberch, Ciupe (Martins '31) – R. Costin – Ceppelini, Van den Broek – Zijler, Lemnaru, Mengolo. În repriza secundă au evoluat: Panagopoulos (Niczuly '91) – Ciupe, Neag, Gravenberch (Calcan '91), Martins – Lungu – Kovacs (Paulinho '93), Cristocea – Nuno Viveiros, Castillion, Morar.

CSMS Iaşi – Korona Kielce 1-1

Nicolo Napoli, noul antrenor al Iașiului, a început meciul în următoarea formulă: Caparco – Voicu, Plămadă, Mihalache, Ţigănaşu – Ciucur, Braga, Creţu, Bole – Onduku, Boiciuc. În repriza a doua au evoluat: Grecu – Mitici, Ciucă, Markovici, Bădic – Bosoi, Braga, Enescu, Coşereanu – Onduku, Ciucur.

Bosoi a adus egalarea pentru echipa din Liga I în minutul 85. Următorul meci, disputat în cantonamentul din Antalya, va avea loc împotriva bosniacilor de la NK Zvijezda Gradacaci.

CFR Cluj – Novigrad 4-1

Echipa din Cluj a i-a învins pe croații, din liga a treia a acestei țări, prin golurile marcate de Chanturia, Larie, Jazvici şi Carter.

Următorul meci amical al clujenilor, în cadrul cantonamentului din Croația, va avea loc vineri, împotriva formaţiei bosniace HSK Zrinjski.