10.9 C
vineri, 10 mai 2024
AcasăLifestyleFC Rapid, prima victorie în Liga I în meciul cu Viitorul, scor...

FC Rapid, prima victorie în Liga I în meciul cu Viitorul, scor 2-1

FC Rapid a obținut prima victorie în noul sezon al Ligii I, învingând formația Viitorul cu scorul de 2-1, în deplasare, la Chiajna. În cadrul partdei din cea de a doua etapă au fost acordate nu mai puțin de trei lovituri de la 11 metri.

Rapid s-a impus prin golurile marcate de Emil Dică, minutul 8, care a marcat din penalty și de Ciolacu, minutul 16, care a înscris un gol la vinclu după ce a primit o pasă cu călcâiul de la Negru. Viitorul a avut șansa să-i egaleze pe rapidiști, beneficiind de două penalty-uri, însă doar unul dintre ele a fost transformat.

După ce Bornescu a apărat prima lovitură de la 11 metri a Viitorului, în minutul 19, elevii Bogdan Stelea au marcat în minutul 23, tot din penalty, prin Mitrea. Ratarea din minutul 19 i-a aparținut lui Daminuță.

După un debut de meci lansat, partida și-a pierdut din intensitate pe parcurs și nu a mai fost marcat niciun gol. Cu scorul de 2-1, Rapid obține trei puncte importante la începutul unui sezon în care principalul obiectiv al echipei este evitarea retrogradării. În etapa precedentă Rapid pierduse cu 1-3 în fața Stelei.

Meciul Viitorul – Rapid a avut parte și de o eliminare. Mitriță a fost trimis pe bancă în minutul 90+1 după ce a acumulat două galbene.

Meciul a fost asistat de circa 4000 spectatori. FC Rapid are 3 puncte în clasament, după 2 etape, în timp ce Viitorul are doar 1 punct.

Putin a vrut să guste din Europa, de ziua ei, dar a rămas doar cu oastea, a Ungariei, într-o măsea

Ilustrație: Marian Avramescu Cu ocazia Zilei Europei / Ziua Victoriei, președintele Federației Ruse, Vladimir Vladimirovici Putin, a vrut să guste din Bătrânul Continent și...