10.2 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăLifestyleLiga Campionilor: Juventus câștigă prima manșă cu Real Madrid

Liga Campionilor: Juventus câștigă prima manșă cu Real Madrid

Juventus Torino s-a impus, pe teren propriu, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor, cu scorul de 2-1, în fața campioanei en-titre, Real Madrid.

Juventus, campioana Italiei, a deschis scorul în minutul 8, prin Alvaro Morata, după care galacticii au egalat, în minutul 27, prin Cristiano Ronaldo. Scorul final a fost stabilit de Tevez, dintr-o lovitură de penalti, în minutul 57.

Echipa folosită de Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra – Sturaro (Barzagli ’64), Pirlo, Marchisio – Vidal – Tevez (Pereyra ’86), Morata (Llorente ’78). Antrenor: Massimiliano Allegri.

Echipa lui Real Madrid: Casillas – Carvajal, Pepe, Varane, Marcelo – J. Rodriguez, Kroos, Sergio Ramos, Isco (Hernandez ’63) – Bale (Jese ’86), C. Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Meciul retur, pe Santiago Bernabeu, va avea loc pe 13 mai.

În cea de-a doua semifinală a Ligii Campionilor se vor întâlni, miercuri, de la ora 21.45, echipa spaniolă FC Barcelona şi formaţia germană Bayern Munchen.