12.4 C
duminică, 5 mai 2024
AcasăSpecialAustralian Open 2015. Irina-Camelia Begu s-a calificat în optimi, după 6-4, 6-4...

Australian Open 2015. Irina-Camelia Begu s-a calificat în optimi, după 6-4, 6-4 cu Witthoeft. Cine urmează

Australian Open 2015. Irina-Camelia Begu, 42 WTA, s-a calificat în optimile turneului de Grand Slam, după ce a învins-o cu scorul de 6-4, 6-4 pe Carina Witthoeft (Germania), 104 WTA.

Begu a avut nevoie de o oră și 25 de minute pentru a trece de nemțoaică, într-un meci pe care l-a început bine, dar care s-a dovedit a fi mult mai dificil. Cu toate că a avut un avans de două game-uri în primul set, Begu s-a văzut condusă, ca mai apoi să încheie la 6-4.

Setul al doilea a fost mult mai clar dominat de româncă, Begu impunându-se din nou cu 6-4. După acest meci, unul în care Begu nu a fost nevoită să evolueze la potențial maxim, urmează o partidă cu adevărat dificilă.

În turul al patrulea, respectiv optimi, Begu va da piept cu Eugenie Bouchard (Canada), cap de serie numărul 7. Bouchard a trecut de Carolina Garcia (Franța), 36 WTA, cu scorul de 7-5, 6-0. Canadianca este una dintre cele mai bune jucătoare din noul val, fiind depășită doar de Simona Halep.